Počítadlo:
.
Kralupská amatérská hokejbalová soutěž AHL oslaví 15. září 2006 jubilejní 10. výročí svého založení. Za tuto dobu prošla dlouhou a leckdy i trnitou cestou, přesto zůstává jedním z nejpočetnějších sportů v Kralupech n/Vlt a bojuje o své uznání, zázemí a zasloužené místo mezi ostatními sportovními odvětvími.


Foto - Jeden z prvních snímků AHL zachycuje střílejícího Michala Slováčka. V pozadí přihlížejí zleva Vladimír Svoboda, Ivo Loskot a Jan Střeska. Na hřišti s hokejkou Jan Merfait. Mužstva hrála bez dresů na hřišti bez mantinelů a rozhodčích.

Náhražku ledního hokeje s míčkem na asfaltovém hřišti vyzkoušel snad každý už jako malý chlapec. Stejně tak se i v našem městě odehrál bezpočet sídlištních derby. V roce 1996 se po sérii přátelských utkání celku Minic na Cukrovaru začala rodit v hlavách tehdy dvacetiletých Jindřicha Kohma a Tomáše Hory myšlenka na vytvoření kralupské hokejbalové ligy. Snahou bylo zahrát si častěji i mezi větším počtem družstev milovaný sport. Ohlas byl velký a do soutěže se přihlásilo 8 mužstev.

1996-1997
Premiérovou sezónu I.AHL otevřel první mistrovský zápas 15.září 1996 mezi mužstvy Minice Quijotes a CSKA Lobeček. Hokejbalisté od počátku okupují hřiště v Lobečku ve Štefánkově ulici, na kterém hrají systémem 3 hráči + 1 brankář a z počátku bez mantinelů i rozhodčích. 30.října přijímá Valná hromada TJ Kaučuk AHL za svého člena. Počátkem listopadu je po dlouhém vyjednávání a sérii žádostí Městskou radou povoleno bezplatné užívání hřiště ve Štefánkově ulici a instalace provizorních mantinelů z palet. Mužstva AHL se z převážné většiny začínají objevovat ve vlastních nových dresech a popularita AHL v Kralupech roste. Začínají vycházet články v denním tisku a Zpravodaji. Dne 14. února je zakoupen 77 cm vysoký Petroniův pohár, podle něhož je pojmenována nadstavbová část soutěže vyřazovacích bojů play-off. Historicky prvním vítězem se stalo 29.března mužstvo CSKA Lobeček.
Výběr zapálených hráčů Kralup sehrál první meziměstské utkání na Kladenském poháru s účastníkem II.kladenské ligy družstvem Rozdělova a zvítězil 7:5. Následně je v únoru družstvu Kralupol Kralupy nabídnuta účast v I.kladenské lize. Výběr AHL získává zkušenosti s hokejbalem 4+1, který prosazuje Českomoravský hokejbalový svaz.
Zájem o hokejbal v Kralupech raketově stoupá a to nejen kvůli propracovaným statistikám, vlastním časopisu a individuálním cenám podle vzoru trofejí z kanadskoamerické NHL. Ještě v průběhu premiérového ročníku obdrží vedení AHL další přihlášky od 14 nových mužstev. Vzniká myšlenka realizace II.AHL. Začíná se hrát kvalifikace o vstup do druhé zkrácené sezóny I.AHL, zbylá mužstva budou rozdělena do dvou výkonnostně slabších lig.
5. dubna startuje pro obrovský zájem ještě druhá zkrácená sezóna I.AHL a nově zniklé premiérové ročníky II. a mládežnické III.AHL, do kterých se přihlásilo po 10 mužstvech.
11. dubna vedení AHL uspořádalo první premiérový hokejbalový galavečer v alternativním klubu XXL. Jsou zde předány kolekce medailí nejúspěšnějším týmům a poháry nejlepším individualistům první sezóny kralupské AHL.

1997-1998
Bouřlivý první rok ukázal, že si hokejbal v kralupech své místo najde. O prázdninách 1997 rozhoduje Městská rada v Kralupech nad Vltavou o tom, že hřiště ve Štefánkově ulici bude sloužit výhradně hokejbalistům z AHL. Basketbalové koše jsou odstraněny a Městským Úřadem jsou vystavěny dřevěné mantinely z palubek. To je pro AHL obrovský skok. Začínají první dlouhodobé soutěže. 34 mužstev ve třech ligových soutěžích vstupuje do nové sezóny s jistotou, že mají své hřiště k dispozici. Popularita AHL se šíří i za hranice města a 10. ledna se uskutečňuje první utkání hvězd AHL, na které přijíždí o AHL natáčet reportáž TV Nova.

1998-1999
AHL zlepšuje svou organizaci. Před dalším ročníkem jsou zavedeny přísné řády pro členy i celé týmy a zavedení hráčských příspěvků. To má za následek ztenčení hráčské základny na strukturálně vyzrálé kluby. 3. září AHL dokonce uspořádala v Městském muzeu v Kralupech vernisáž hokejbalové výstavy nazvané „Dva roky hokejbalu v Kralupech.“, která měla úspěch. V tomtéž měsíci se hráč AHL Ivo Loskot probojoval do juniorského extraligového celku Hvězdy Kladno a začíná jeho pouť za reprezentačním dresem ČR. Začátkem dubna je instalováno pletivo za branky a ostnatý drát na oplocení hřiště. Město Kralupy přiváží do areálu dvě polorozbité obytné buňky, které po generální opravě budou sloužit jako skladiště.
Další úspěšný rok AHL zakončil Ivo Loskot 23.června 1999 titulem juniorského mistra Evropy ve Zvolenu, kde ve finále s výběrem ČR porazil domácí tým SR 6:4. Členové Výboru a zakladatelé AHL (Kokm a Hora) jsou přítomni a navazují zde přátelské vztahy s vedením Českomoravského svazu hokejbalu. Rodí se nápad vedení ČMSHb nabídnout Kralupům kandidaturu na uspořádání historicky prvního MS Juniorů v hokejbalu. A tak raketový rozvoj AHL pokračuje a Kralupy o sobě nechávají vědět i na republikovém svazu.

1999-2000
V polovině srpna jsou zahájeny rozsáhlé stavební úpravy v areálu AHL. Začíná se s usazováním betonových sloupů pro osvětlení, instalováním nových hráčských lavic a koncem září je dokončeno vydláždění okolo hřiště. 11.září je na zasedání Výkonného výboru ČMSHb rozhodnuto tom, že pořadatelství prvního mistrovství světa juniorů v roce 2000 získávají Kralupy. Přednost jsme dostali před Mostem, Pískem a Ostravou. 16.září se AHL stává dobrovolným samosprávným sdružením fyzických a právnických osob a vystupuje z TJ Kaučuk. Po besedách na základních školách se do projektu hokejbalové školy přihlásilo 140 dětí z 1.-6.třídy, které pravidelně 3x týdně trénují. 1.října startuje nový ročník historickým utkáním Minice Quijotes a Sokolu Zeměchy, které je odehráno pod novým umělým osvětlením.
Hráči AHL Jiří Palice a Josef Ibl se v lednu 2000 stávají členy reprezentačního juniorského výběru pro MSJ 2000 v Kralupech. Výběr kralupských juniorů se na turnaji v Českých Budějovicích probojoval do extraligy, nejvyšší soutěže v ČR. 22.-25.června 2000 se v Kralupech uskutečnilo první MS juniorů. Naši podlehli ve finále 2:5 mužstvu Kanady, Jiří Palice a Josef Ibl se stali vícemistry světa. AHL je za uspořádání MSJ 2000 odměněna bronzovým certifikátem Mezinárodní hokejbalové federace ISBHF.

2000-2001
Kralupskou AHL čeká další náročná sezóna. Po vydařeném mistrovství světa euforie pokračuje. Výběr kralupských juniorů pravidelně jednou týdně trénuje a hraje nejvyšší republikovou soutěž. Tři domácí městské soutěže běží jako na drátkách a tréninky a zápasy školáků také.
Výběr seniorů AHL o Velikonocích 2001 překvapil na pražské Palmovce na Poháru evropských měst pořádaném již popáté ČMSHb a obsadil skvělé 6. místo. Kralupy tak opět obstáli v konfrontaci s mužstvy české a slovenské extraligy a jejich reprezentanty.

2001-2002
Po dlouhé a náročné výstavbě, na které se významně podílela celá řada členů AHL, byl 6.listopadu 2001 slavnostně otevřen druhý hokejbalový domov hráčů AHL, hřiště Kapitol na sídlišti Cukrovar. Kralupská AHL během podzimu ale na Kapitol nepřesídlí. Po několika zápasech je zjištěno, že příliš hladký povrch je po navlhnutí velmi kluzký a hrozí velké nebezpečí úrazu hráčů. Výběr kralupských dorostenců bojuje od 15.září ve druhé nejvyšší republikové soutěži II.NHbL dorostu a po polovině soutěže je na druhém místě tabulky. V průběhu jarní části však ze soutěže odstupuje. Důvodem je malý počet hráčů, kteří by byli ochotní pravidelně jezdit na zápasy.

Vedení AHL začíná definitivně razit svou filozofii a se svými týmy se přestává účastnit soutěží Českomoravského hokejbalového svazu. Důvodem je velká časová, organizační a především finanční zátěž, kterou si amatérští hokejbalisté na úkor místní populární soutěže nemůžou dovolit. Navíc si vedení vyhraňuje směr, jakým se AHL chce ubírat a tento postoj není zcela pochopen u řady spoluobčanů či zastupitelů města dodnes. AHL zatím nechce hrát republikové soutěže systémem 5+1, přestože by sestavilo zjevně velmi kvalitní seniorské, juniorské i dorostenecké družstvo. Ivo Loskot se nechal slyšet, že by výběr AHL obstál i v nejvyšší republikové soutěži. Jenomže v takovém případě by dnešní rozpočet AHL, ve které sportuje okolo 400 hráčů, nestačil ani na jednu sezónu jednoho družstva, natož pak třech mužstev. A hlavně by tak v kralupech hrálo hokejbal přibližně jen 60 lidí a co ostatních 340? Kralupská AHL je ideálním sportovním vyžitím pro řadu hráčů, kteří by ať již z finančních či fyzických důvodů republikovou soutěž prostě hrát nemohli. A o to jde.

2002-2003
Životem celého města Kralupy otřásla srpnová povodeň roku 2002. Stejně tomu bylo i u hokejbalistů z AHL. Hlavní sportoviště ve Štefánkově ulici v Lobečku sice povodní nebylo zasaženo, naopak cukrovarský Kapitol byl tak říkajíc v centru dění a definitivně byl zničen jeho kaučukový povrch. Start osmého ligového ročníku byl opožděn i z důvodu, že povodně zbrzdily rekonstrukci hrazení na lobečském Koloseu. Instalace nově zakoupených umělohmotných desek z trvanlivého materiálu se protáhla až do druhé poloviny října. Přesto hokejbalisté začínají další ročník se zbrusu novými mantinely. Koncem května 2003 vyhrávají HBK Jokers Praha I.Pražskou oblastní hokejbalovou ligu, čtvrtou nejvyšší soutěž v republice. Součástí týmu je i 12 hráčů kralupské AHL.

2003-2004
Kralupské soutěže běží bez problémů. V areálu AHL kolosea někdo rozbíjí střechu hráčských lavic tím, že po ní leze a prošlapuje jí. Někdo poškodí nové mantinely spreji a barvou. Informační tabule jsou rozbity i přes značnou námahu, kterou je pro rozbití plexiskla nutno vynaložit. Vedení AHL pasuje uzamčení areálu na nejdůležitější úkol příštích měsíců. Začátkem června vítězí podruhé v řadě HBK Jokers Praha v I.Pražské oblastní hokejbalové lize. Pohár ČMSHb zvedne nad hlavu i 14 hráčů AHL. Ivo Loskot se v dresu HC Elba Ústí n/L stává společně s Janem Střeskou mistrem extraligy 2004. 12.6.2004 Ivo Loskot si zahrál utkání hvězd výběru hráčů extraligy v Českých Budějovicích. Výběr AHL se účastní prestižního turnaje Cappa Cup v Letohradě. V silné konkurenci tým složený převážně z hráčů II.AHL neobstojí a po celkem vyrovnaných zápasech a jediném vítězství vypadne ve čtvrtfinále s druholigovou Olomoucí.

2004-2005
Hokejbalisté vstupují do desátého ročníku a mají velké plány. AHL oživil nový svěží vítr. Po letech se opět vrací myšlenka uspořádat soutěže i pro naše menší spoluobčany. AHL se obrací na děti ze základních škol a ke stávajícím členům AHL se připojuje nově 186 dětí, které hrají své mládežnické soutěže. 12.6.2005 elitní výběr AHL šokuje na prestižním turnaji Cappa Cup v Letohradu a ve finále poráží extraligový tým domácího mužstva TJ OEZ na samostatné nájezdy.

2005-2006
Dvě seniorské a dvě mládežnické amatérské soutěže připisují další porci mistrovských utkání AHL. Hráč AHL Pavel Husák přestupuje po dvou letech z HBK Jokers Praha do extraligové Kladenské Habešovny. Později ho následují i Jan Střeska, Jan Langthaler a Tomáš Kinda. Ivo Loskot jako jeden z klíčových hráčů dovede mužstvo HC Elba Ústí n/L ke druhému extraligovému titulu.

2006-2007
Na začátku nové dvanácté sezóny je všechno stabilní. Z mládežnických soutěží se do seniorských soutěží přihlašují nová mužstva. AHL si drží svou popularitu nejen mezi hráči, kterých je na 400. Ale hokejbalisté přesto trpí. Především deštěm a absentujícím sociálním zázemím. Neúnavný boj s vandalismem se snaží hokejbalisté v amatérsky udržovaném areálu vyhrát sami, ale prostředky na šatny či střechu nad hlavou neseženou. Hráči ve věku od 11 do 40 let přesto dál bojují své zápasy a těší se z milovaného sportu. V dohlednu jsou ale další problémy a to především stav hracího povrchu, který pod zátěží všech zápasů odehraných v deseti letech pomalu dosluhuje. Povrch nového hřiště na Cukrovaru zničila povodeň. A tak čeká kralupský hokejbal další zkouška odolnosti a snaha přesvědčit vyvolené, aby mu podali pomocnou ruku.
Petroniův pohár poznal podruhé v řadě neporaženého vítěze a CSKA Lobeček si počtvrté za sebou vybojovalo ligový titul, celkově již sedmý, a dál vládně kralupskému hokejbalu. Výběr AHL HBK Jokers vítězí v základní části I. Pražské oblastní hokejbalové ligy, ale po neúspěchu ve čtvrtfinále ukončuje po osmi letech činnost ve svazových soutěžích. Hráči AHL Jan Střeska, Pavel Husák, Jan Langthaler a Tomáš Kinda se stávají v kladenském týmu Habešovny Gladiators mistry české republiky. Tentokrát ne elitní výběr AHL šokuje v Letohradě podruhé a po roční přestávce obhajuje vítězství na tamním Cappa Cupu.

2007-2008
Po dlouhých letech vyjednávání se spolu s personální změnou na MÚ pohnuly ledy a zdá se, že AHL nebude bojovat za své zázemí marně. Ve spolupráci s MÚ se hokejbalisté na prachu třináctého ročníku podílejí na tvorbě studie a projektu zastřešení hokejkbalového hřiště na sídlišti Cukrovar.
Po přestupu Ivo Loskota z ústecké Elby, Martina Barátha z Jokers Praha a povolání Tomáše Tótha z dorosteneckého týmu vzniklo v seniorském mužstvu extraligového mistra Habešovny Gladiators šestičlenné zastoupení kralupské AHL. Tomáš Kinda ukončil svou činnost ve svazových soutěžích.


  AHL blahopřeje
František Mareš 27 let
Jan Kuba 37 let

ZPĚV HAVRANŮ
hymna BLACK RAVENS
Přehrát

  I. AHL
Nejbližší zápasy

Aktuální výsledky
23.6. PG - MQ 5:2
18.6. MQ - PG 1:3
16.6. MQ - PG 4:10
9.6. NEL - MQ 3:6
2.6. CSKA - PG 4:6