Hort-Kopecký- černý, známý bijec velmistrů (letos už porazil v open turnaji v Táboře velmistra Lechtýnského - na fotografii vestoje v bílé košili s přehledem hodnotí pozice svých spoluhráčů z oddílu) se znovu dostal do vyhrané pozice a poté, kdy bílý bral jezdcem na e6, měl snadno vyhrát po Vc8 nebo Ve8, což kralupský špílmachr zahrál. Partie však nakonec přesto skončila nerozhodně, protože velmistr Hort zkušeně našel ještě remizový obrat související se slabinou na h7..

    Největší šanci na výhru měl Petr Lánský. Jen málokterému šachistovi na světě velmistr Hort musel přiznat: "Vy mi to asi za remizu nedáte, že?" Petrovi to sice řekl, ale ten nakonec útok do konce nedotáhl a nešťastně prohrál. Nervozita mu svázala ruce stejně jako Hortovi kdysi dávno v zápase s exmistrem světa Spasským v Reykjaviku.

  Honza Skřivánek remizoval v této pozici.

Lednové akce mladých šachistů

 

Na začátek roku absolvovali naši mladí hráči 2 akce. Jednak se zúčastnili Velké ceny Libně, tradičního pražského turnaje. Letos poprvé tento turnaj nekolidoval se soutěžemi ve středních Čechách a tak jsme vyrazili v početně silné sestavě. Ze 60 účastníků bylo plných 12 z Kralup.

Turnaj pořádá PORG Libeň, kde je ředitelem pan Václav Klas mladší, sám dobrý šachista. Úroveň turnaje byla vysoká, pro nás však bylo zklamáním že se nehodnotili hráči podle věkových kategorií, ale hráli všichni dohromady od 8 do 18 let. Protože většina našich hráčů patří do mladších kategorií, byl to pro mnohé z nich boj trpaslíka s obrem. Podle očekávání se z našich prosadil nejstarší Filip Dolejší, který získal  4,5 bodů ze 7 partií. O půl bodu  méně potom Miloš Holáň  a dva z mladších Tomáš Gruber a Ondřej Vokoun. Polovinu, 3,5 bodů potom Michal Šebesta, Štěpánka Kaněrová, Libor Veselý a Lukáš Simon. Na 3 bodech zůstali Aleš Smolík a Kryštof Vávra. Petr Rozum na svém prvním turnaji 2,5 bodu a jeden z nejmladších účastníků Martin Kraus (ročník 2000) alespoň 2 body. Turnaj byl pro naše hráče cennou zkušeností, přesto ale budeme dávat přednost svým tradičním turnajům, které mají i podle mého hodnocení přehlednější organizaci.

Druhou akcí bylo 3 soustředění 1 ligy mladšího dorostu v Karlových Varech. Tam naše družstvo ve složení Telman Nersisyan, Jirka Rýdl, Ondra Vokoun, Dominik Beneš, Libor Veselý a  Lukáš Simon   podlehlo družstvu Plzně, která se po tomto kole dělí o 1 až 3 místo, ale uhrálo cenný bod s Karlovými Vary . V současné době je na 7 místě, uprostřed tabulky, ale vzhledem k vysoké vyrovnanosti a velkému počtu sestupujících (3 ze 12 družstev) musí v posledním soustředění v Domažlicích alespoň jednou vyhrát ze 3 zbývajících zápasů.  (F.Seiner)

 

 

Další úspěšné tažení kralupské mládeže.

 V dohrávce ligy mladšího dorostu  v Domažlicích (hrála se poslední 3 kola) naši mladíci pravděpodobně zachránili ligu pro rok 2008-9.  Z 12 družstev sestupují oficiálně poslední 4 družstva, většinou se řada družstev do soutěže nepřihlásí. V lize hraje ve 4 skupinách 48 účastníků a občas někomu dojdou peníze nebo zestárnou hráči přes věkový limit  a tak se účasti vzdá. 9 místo v posledních letech znamenalo záchranu. A to právě naše družstvo obsadilo. Před tímto turnajem jsme byli poslední s 1 bodem, 2 vítězství nás posunuli na lichotivější příčku. Je nutno si uvědomit že máme družstvo 10 až 12 letých  proti většinou 14 a 15 letým soupeřům. Díky tomu budeme hrát další léta ve stejné sestavě a soupeře budou oslabovat odchody starších borců.
V soutěžích jednotlivců se v okolí hráli 2 větší turnaje. V Mladé Boleslavi pořádal šachový oddíl Dobrovice 5 a poslední kvalifikační turnaj pro krajský přebor. V kategorii H14 jsme nestartovali (Hánl a Vokoun mají postup již zajištěn), v H12 šlo především Liborovi Veselému o kontrolování svého postupového místa.  Své soupeře rozdrtil zcela jasným způsobem – 8 vítězství a 1 remisa. Jeho bratru Rosťovi také štěstí přálo, 5 bodů z 9 partií je slušný výsledek. Největší překvapení připravil Martin Kraus, ročník 2000, který se zatím zúčastnil pouze 2 turnajů s hubeným výsledkem. Zde se mu výjimečně dařilo, výsledek 4,5 bodů z 9 je velkým úspěchem.
Druhá polovina hráčů hrála v Českém Brodě, kde se hraje ji tradičně dobře organisovaný a obsazený turnaj. V kategorii do 14 let byl úspěšný Fanda Hánl, který obsadil 2 místo. V první desítce skončil i Ondra Vokoun který v poslední době hraje solidní, takřka profesionální šach. Odměnou je pro něj, že jako první z kralupských žáků uhrál ELO. Gratulujeme!  V kategorii do 12ti let se podařilo Lubošovi Simonovi uhrát 3 místo, Péťa Vondra skončil devátý.
Tím naše šachová sezóna pomalu končí . V květnu zkusí štěstí Tomáš Gruber a Aleš Smolík v přeboru republiky mladších dvojic (ročník 1999 a ml.) v  červnu čeká naší reprezentaci (Hánl, Vokoun, Simon, Vondra, Veselý a Gruber) krajský přebor jednotlivců a červenci pak šachový tábor, kde pod vedením zkušených trenérů si frekventanti připraví zbraně na příští sezónu. 

Frant. Seiner

 

 

Mladí kralupští šachisté zrají jako víno.

 Vychovat dobrého šachistu je vždy běh na dlouhou trať. Historie současného šachového kroužku v Kralupech začala před 9 lety. Do okresního přeboru 4člených školních družstev se tenkrát přihlásilo z Kralup 8 družstev. I když příliš neuspěli, podařilo se ing. Seinerovi dát dohromady dost zájemců pro obnovení šachového kroužku. V něm se z úplných začátečníků stalo během 8 let družstvo hrající nejvyšší republikovou soutěž –extraligu. Pochopitelně to nebylo jednoduché, během té doby se v kroužku vystřídalo několik desítek dětí. Ne všichni došli až do nejvyšší soutěže, ale pro všechny to byla dobrá škola pro šachy i pro život. Na jejich úspěchy se snaží navazovat mladší generace, většinou ročníky 1996 až 1999 kteří hrají ligu mladšího dorostu. V kralupském DDM pod vedením trenéra Martina Hejzlara získávají teoretické znalosti a díky podpoře Městského úřadu a firmy Montako mají možnost si je upevnit v různých turnajích.

I když většina hráčů ze starší skupiny již nehraje závodně, s chutí si zahráli v turnaji školních družstev. Většina se jich sešla na Gymnáziu A. Dvořáka které reprezentovali v okresním a krajském kole. Tyto soutěže, organisované asociací školních sportů se hrají ve 3 kategoriích.  1. až .5 třída účast v okresním kole 8 družstev – 3 kralupská, vítěz ZŠ Komenského, 4. místo ZŠ Třebízského. Zde hráli mladí zájemci o šachy z kroužku Mgr. Grubera, zvítězili zcela hladce, ale v krajském kole již neuspěli.

6. až 9. třída 11 účastníků, z toho 6 kralupských. Zvítězilo družstvo DG a SŠ Kralupy, 3 místo ZŠ Revoluční.  Vítězové uspěli i v krajském kole kde zvítězili s náskokem 5,5 bodu a kvalifikovali se do republikového finále. Hrálo 15 družstev. 1 šachovnici hájil Telman Nersesyan  extraligový hráč loňského kralupského týmu. Nejlepší výsledek měl na 3 šachovnici Fanda Hánl, představitel nastupující mladší skupiny s výsledkem 6,5 bodů ze 7 partií.

Kategorie středoškolských družstev bývá obsazena méně, ale hráči jsou obvykle na vysoké úrovni. Družstvo DG a SŠ Kralupy reprezentovali  bývalí extraligoví hráči Karel Slapnička, Jirka Žamboch, Argam Alaverdyan a Bára Smolíková (viz foto).  Po povinném vítězství v okresním kole zvítězili i v kraji v konkurenci 10 družstev s náskokem 4 bodů.  Nejúspěšnější byli právě poslední 2 jmenovaní Argam (bývalý přeborník republiky) a Bára (2x přebornice Čech v dívčí kategorii) získali 5 bodů z 5 partií. I jim můžeme držet palce na jaře v republikovém finále. (Fr.Seiner)

 

   

 

 

 

 

EXTRALIGA dorostu 2006 – 7

 V minulé sezóně jsme slavili největší úspěch kralupského mládežnického šachu – postup do nejvyšší soutěže, extraligy, po napínavém souboji s družstvem mostu B až do poslední partie ligy. Letošní soutěž je ve znamení těžkého boje o udržení v této exkluzivní soutěži. Když uvážíme sílu soupeřů, vyjádřenou většinou vysokou hodnotou ELA u předních hráčů, vidíme že naše naděje není nestojí příliš vysoko. 16 družstev extraligy je rozděleno na 2 skupiny po 8, které hrají turnaj každý s každým. První 4 se pak z obou skupin utkají o titul, skupina těch slabších svede boj o sestup.  Naše družstvo nezačalo boj ve skupině nejlépe. V prvním zápase s favoritem z Klatov jsme prohráli 4,5 ku 1,5. Druhý zápas s Plzní jsme jasně vyhraný stav otočili  na remis a ve třetím utkání v Mostě jsme v oslabené sestavě prohráli 5 – 1. V závěrečném soustředění, hraném v Hlušicích u Nového Bydžova zkoušeli zlepšit svou pozici. Po očekávané prohře s OAZOU Praha jsme podlehli i domácím (Lysá-Hlušice). Po velkém boji s Táborem jsme uhráli první vítězství díky Alaverdyanovi a Smolíkové, v posledním kole jsme nestačili na Říčany.

Co říci o hře. Neúspěch tentokrát nebyli kvůli selhání některého z hráčů, výsledky všech jsou zhruba stejné, tj. těsně pod 50 %. Zdá se že hlavním důvodem byla nervozita z tak těžké soutěže a troch i ztráta bojovného duch, který nám pomáhal v loňské soutěži.  Minulou sezonu stačilo když 1 nebo 2 hráči (obvykle na zadních šachovnicích) vyhráli a ostatní již „drželi „ výsledek, letos proti silným soupeřům stačilo zaváhání některého z našich hráčů a soupeři již zbylé partie odremisovali. Bohužel nikdo z našich nedokázal riskovat a výsledek zvrátit. Dokumentuje to jen 6 výher z 42 partií, remis 18.

Nyní k jednotlivým hráčům: Karel Slapnička na 1 šachovnici měl nejtěžší úkol. Soupeři obvykle s ELEM o 300 bodů vyšším (2000) byli pro něj velké sousto. Ale 2,5 bodů z 7 partií je výborný výsledek, povinnost k družstvu si rozhodně splnil. Na jeho hře je vidět soustavná práce i když se závodní hrou začal poměrně pozdě. Argam Alaverdyan má své hvězdné období již za sebou, mistr republiky v 10 letech se nyní věnuje hlavně atletice. Jeho jméno má mezi protihráči stále nebezpečný zvuk, což mu umožňuje bezproblémové remízy. Přesto dokáže občas sehrát partii ve velkém stylu.Výsledek 2 body ze 6 tomu odpovídá. Nováčkem v družstvu je Vojtěch Kán z Mladá Boleslavi. Zkušenosti ze špičkových republikových turnajů mu sice zatím chybí, snažil se to kompenzovat bojovností ne vždy úspěšně. 2,5 bodu ze  7 odpovídá jeho možnostem na 3 šachovnici. Jirka Nejedlý z Neratovic za nás hraje už 4 sezónu . Loni patřil ke hráčům na kterých družstvo stavělo, letos se mu zatím nepodařilo vyhrát ani jednu partii. Zato se stal remisovým králem  5 šachovnice patřila Telmanu Nersisyanovi. Oněm se dá říci totéž co o Argamovi. Mistr republiky 8 letých dnes dělá hlavně atletiku a v šachu žije ze starých úspěchů. Stejný je i jeho bodový zisk – 2 body z 6.  Stejně jako loni byla nejúspěšnější Barbora Smolíková. Ukazuje se že každoroční účast na mistrovství republiky a Čech dívek jí udržuje ve formě i když i ona věnuje čas hlavně jiným koníčkům. Její agresivní styl jí přinesl 3 body ze 7

 

(Ing. Fr.Seiner)

 

 

 

Zúčastnilo se všech 12 týmů. Kralupský oddíl byl jediný, který byl schopen toto soustředění uspořádat, a to především zásluhou svého předsedy Františka Seinera, jenž ukázal velkou míru obětavosti a trpělivosti i díky podpoře vedení kralupské železniční stanice, která nám zapůjčila hrací sál. 
Vítězem ligy a postupujícím týmem do extraligy se stalo A-družstvo Mostu. Kralupské naděje  Alavardyan, Nersesian, Nejedlý, Žamboch, Smolíková, Slapnička - vybojovaly skvělé druhé místo a tím obhájily své loňské pozice.



Snímky ze soustředění ve dnech 23.-24.4.2005 V Kralupech nad Vltavou

 

 

 

Argam Alaverdyan obsadil druhé místo na tradičním smíchovském turnaji -Mikulášské šachové nadílce -v sobotu 29.11.2003. Hned za ním skončil druhý náš zástupce Telman Nersisjan. Na výtečném patnáctém místě dokončil turnaj po sedmi kolch i druhý z bratrů Alaverdyanových, Argišti.
Zde jsou kompletní výsledky

 

Alaver.JPG (6258 bytes)

Argam Alaverdyan obsadil druhé místo na Mistrovství Čech mládeže do 16 let pro rok 2003 v kategorii H12. Hrálo se ve dnech 25. 10.-1. 11. 2003 ve Volyni. Druhý náš zástupce Telman Nersisjan skončil též na výtečném desátém místě. Mezi děvčaty byla celkově šestá Bára Smolíková nejlepší ve své věkové kategorii
Zde jsou kompletní výsledky

 

 

Žákovské družstvo Easy English Kralupy nad Vltavou postoupilo z krajského přeboru do České ligy mladšího dorostu! Blahopřejeme! Ve finále 8.června v Řevnicích, kam postoupili vítězové jednotlivých regionálních skupin, nejprve v prvním kole porazili Kavalier Sázava 3,5:1,5, a pak dvakrát shodně 5:0 Zdice a domácí Řevnice. Družstvo hrálo ve složení Argam Alaverdyan, Telman Nersesjan, Jirka Žamboch, Bára Smolíková a Argišti Alaverdyan. V severní ligové skupině tak Kralupy nahradí tým Neratovic, který po jedenáctileté ligové účasti letos sestoupil.

Telman.jpg (10012 bytes)Argam.jpg (11654 bytes)

Telman Nersisjan a Argam Alaverdyan

 

 

Dětské šachy jsou pro přihlížející rodiče vždy zkouškou pevných nervů. Můžete si rvát vlasy  zoufalstvím nad některými tahy a není vám to nic platné, stejně jako se nikdy nedozvíte, proč za chvíli spatříte geniální manévr, který by možná nenapadl ani vás. A nejhorší je, že vy trpíte a děti se baví. Až máte pocit, že jim šachy  při té zábavě možná i trochu překážejí.

 

  

 

Zaječice 2002 - velká obrazová i partiová reportáž z vystoupení dvou kralupských žákovských týmů - ve formátu pdf možno stáhnout zde

 

 Činnost šachového kroužku dětí a mládeže začala asi kolem roku 1975 pod odborným vedením Jaroslava Bašty a později ing. Františka Seinera a Stanislava Bulvy. Mezi odchovance patří dva nositelé kandidáta mistrovské třídy a několik hráčů 1. výkonnostní třídy. Kroužek byl pro oddíl studnicí mladých talentů a v té době hrálo první družstvo Kaučuku Kralupy ligovou soutěž. Zhoršující se finanční situace oddílu, větší pracovní zaneprázdnění trenérů a hlavně likvidace závodního odborového klubu způsobila přerušení práce kroužku na několik let.

            Od listopadu 1997 se činnost dětského šachového kroužku obnovila zásluhou předsedy kralupského šachového oddílu ing. Seinera, který si takto vzal na starost i mládež. Děti se v slušném počtu účastní přeboru škol Mělnicka čtyřčlenných družstev, kdy jsou Kralupy zastoupeny týmy v kategorii starších i mladších žáků. Nejúspěšnější jsou družstva ZŠ Komenského a ZŠ gen. Klapálka. Od té doby byla sehrána řada náborových turnajů, které přilákaly další zájemce, děti se účastní například prázdninových šachových táborů a víkendových soustředění, pořádaných ve spolupráci s šachisty z Neratovic a Mladé Boleslavi, turnajů o vánočního kapra v Neratovicích, soutěže o jineckého pěšce, mistrovských přeborů republiky v jednotlivých kategoriích a soutěží družstev (i mezi dospělými). V současné době tvoří kroužek kromě několika vyspělejších žáků (ze 7. až 9. tříd) především zástupci nejmladší kategorie, kteří patří k nejlepším v republice. Telman Nersesjan a Argam Alaverdyan jsou ve svých věkových kategoriích až na samém vrcholu českých žebříčků, Argam dokonce v roce 2001 bojoval i na individuálním místrovství světa se slušným výsledkem.

Trenér kralupské mládeže a předseda oddílu ing. František Seiner sleduje své svěřence Smolíkovou a Nersesjana