Kralupy

  Home   |   Kalendář akcí   |   Kultura   |   Sport   |   Zpravodaj   |   Kralupské firmy   |   Hokejbal   | Pátek 29. března 2024   
 Diskuzní fórum

Přestavba centra města

Aktuální fórum | Seznam diskuzních fór
Nové centrum decentněji
Autor:  Ivo Horák
Datum:  04.04.2010 13:33:13
Po mnoha letech jsem navštívil vlakem Kralupy, prošel si je a Dvořákovou stezkou si zašel do Nelahozevsi a zpět. Seznámil jsem se s představou o dostavbě centra města, které bylo u nás za 2. světové války nejvíc zničeno. Jsem toho názoru, že méně je často více. Kéž je město uchráněno tupých skleněných monster, které rychle stárnou, ale s běžnou zástavbou nesrůstají, nýbrž zůstávají povýšené. Pamatujme, že malé je krásné (Small is beautyful bylo zajímavým hnutím) a že by bylo třeba nelikvidovat neuváženě industriální architekturu, jako se děje v poslední cca dekádě masívně v Praze. Průmyslové město jako Kralupy n/V. by měly mít ve svém centru zachovanou po kostelu druhou svou dominantu, která by mohla být po adaptaci a decentním rozšíření překvapivě funkční a oblíbená.

Re: Nové centrum decentněji
Autor:  Oto Novák
Datum:  04.04.2010 13:36:10
Snaha o modernost a světovost skončí často jako karikatura a náprava už není možná.

Re: Nové centrum decentněji
Autor:  Kim
Datum:  22.04.2010 11:11:16
zbytečné obavy, nové centrum hned tak nebude.

Re: Nové centrum decentněji
Autor:  Emil Kleman
Datum:  03.03.2011 20:36:57
Jsem bývalý kralupák, ale již 36 let ve městě nežiji. Srdcem jsem ale stále občan Kralup. Byli jsme jako rodina vykořeněni z našeho secesního domu v Nerudově ulici naproti poště, kde bývala prodejna a výrobna dámských kolobouků naproti poště. Dne tam stojí betonové monstrum, ve kterém je lékárna a prodejna dětských kočárků. Odstříleli a odvezli romantický kopec Hůrku, postavili místo něj sídliště, nás a s námi spousty jiných vystěhovali, naši ulici nadobro zaslepili brutálně napříč postaveným panelákum (a že vedla až do MJikovic), aby narovnali o pár metrů kolejový oblouk, tak sbourali na jedné straně celé centrum (Husova, Žižkova, Podřipská ulice a různá jiná zvěrstva se děla, kterých dneska každý normálně smýšlející kralupák lituje. A minulý týden jsem po mnoha letech přijel do Kralup na sraz třídy a po doporučení bývalých spolužáků jsem se šel podívat na další zvěrstvo, totiž plakát visící na zdi někdejšího kralupského pivovaru Bohemia... Nevěřil jsem vlastním očím. Na co si tam Ti Vaši představitelé hrají, komu jste svěřili osud Vašeho města, že se můžou pod takovou věc podepsat? To už rovnou můžete Kralupy srovnat se zemí a začít nanovo. Bez úcty k historii, respektu k okolí, k lidem, kteří ve městě žijí, zásady, které povedou k totálnímu odosobnění města. Když už například není možné obnovit činnost pivovaru, což je škoda, bylo byho možné citlivě s úctou k industriální architektuře přebudovat na něco užitečného, v čem by pokračoval život třeba kulturní, ochodní, či sportovně společenský, ale s maximálním citem, dnes je již velmi řídké, že v centru města je nějaká industriální architektura a bylo by nesmírně originální ji zachovat a jen lehce s citem změnit její účel. Tak krátká ale pohnutá historie Kralup si to jistě zaslouží...
Ale když si vzpomenu na ten plakát, tak jsem opravdu zdrcen. Jen si dávám naději, že je již staršího data, snad to byl jen volební pokus o záchvěv lesku... ale lesku velmi nepříjemného...

Odpovědět na tento příspěvek
Vaše jméno:
Váš Email:
Nadpis:Re: Nové centrum decentněji









TOPlist