Kralupy

  Home   |   Kalendář akcí   |   Kultura   |   Sport   |   Zpravodaj   |   Kralupské firmy   |   Hokejbal   | Úterý 25. června 2024   
 Zpravodaj

Zpravodaj > Únor 2005

Nejstarší kralupské domy


V roce 1770 vyšlo nařízení o povinném číslování domů. V Kralupech se začalo s číslováním přímo na návsi tj. na dnešním Palackého náměstí a číslo popisné 1 dostal grunt, který později patřil Michovským a potom Karbanům. Dům již nestojí, byl přestavěn a 22. března 1945 zničen leteckou bombou. Dnes je zde prodloužený trakt spořitelny. Další dům dostal č.p.2 a stál blízko prvního. V 19. století patřil sedláku Beranovi. V roce 1934 byl zbořen a na jeho místě byla postavena moderní budova kavárny Praha.

Tak bychom mohli pokračovat dále. Domy s nejnižšími čísly a tudíž nejstarší, jsou v prostoru náměstí a lokality Na Hrádku. Ani jeden z domů s nízkým číslem popisným však již nemá původní vzhled. Byl buď zbořen a na jeho místě postaven dům jiný nebo byl postupně přestavován podle měnícího se vkusu.

Například stará obecní pastouška Na Hrádku byla v roce 1877 zbořena a na jejím místě byl postaven nový domek s původním č.p. 15. Známý Jodlův dům má č.p.16 a ani ten se nezachoval v původní podobě. Protože zasahoval do ulice, byla v roce 1933 jeho přední část zbourána a opatřena pseudobarokním štítem. Kde je tedy nejstarší a přitom nepřestavovaný kralupský dům?

Najdeme ho v Podháji v Poděbradově ulici. Má č.p. 27 a je z roku 1856. Je tedy zhruba 150 let starý, zato ale bez výrazných stavebních změn. Vedlejší dům s č.p. 32 byl postaven o rok později. Mezi oběma domy je uzavřený společný dvůr vytvářející dojem atriové stavby. Oba domy vypadají v podstatě tak, jak je buštěhradská dráha dala v roce 1856 a 1857 postavit pro své zaměstnance když v roce 1856 byla zahájena doprava na buštěhradské dráze. Drážní domy jsou posledním dokladem nejstarší historie vzniku kralupské dráhy. Bohužel již dlouho nebudou. Neudržované chátrají a pomalu se rozpadají.

Ing. Josef Stupka